ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia, uczniowie naszej szkoły wezmą udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ta przebiega pod hasłem  „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. A dlaczego akurat żonkile? Ponieważ ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Jak mawiała znana psycholożka Paula Sawicka: Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Zatem kształtujmy postawy patriotyczne, uczmy historii naszego kraju oraz pamiętajmy o tych którzy ją tworzyli, bo pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

M. Nurzyńska