DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

wpis w: Bez kategorii | 0

9 lutego z inicjatywy Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto  to swój początek wzięło  w 2004 roku a od kilku lat przekroczyło już granice Europy i dotarło do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci. W obecnych czasach święto to ma spotęgowaną rangę.

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na wtorek 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec. Z kolei w ten dzień organizowana jest konferencja adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. W tym roku, ze względu na pandemię, konferencja odbędzie się całkowicie online 9 lutego 2021 r. o godz. 17. Wśród prelegentów znajdą się m.in. eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej –  PiB oraz popularyzator nauki dr Tomasz Rożek – ambasador kampanii Nie zagub dziecka w sieci realizowanej przez resort cyfryzacji wspólnie z NASK. Pełny program i transmisja (dostępna bez logowania) będzie do obejrzenia na stronie www.dbi.pl. Ponadto taki dzień to świetna okazja by przypomnieć zasady korzystania z sieci. Dbajmy o nasze wirtualne bezpieczeństwo!

 

                                                                                                                                 M. Nurzyńska