Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa.

W wyniku powodzenia w/w przedsięwzięcia Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W ty roku to 19 listopada. Celem akcji jest edukacja antynikotynowa uczniów na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów, czyli zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia.

Mało kto jest świadomy, że średnio co 6 sekund na całym świecie umiera jedna osoba z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego. W skali roku to ok 7 mln zgonów. 63 proc. zgonów spowodowanych jest przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów.

Dym papierosowy zawiera szereg substancji działających niekorzystnie na ustrój człowieka. Długotrwałe działanie tych składników prowadzi do zmian chorobowych w wielu narządach.(źródło: http://sp-siercza.pl/swiatowy-dzien-rzucania-palenia/)

Nikotyna – bezpośrednio oddziałuje na ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy, układ krążenia,  podnosi ciśnienie tętnicze krwi, uszkadza naczynia krwionośne.

Substancje drażniące – sprzyjają powstawaniu przewlekłego nieżytu oskrzeli.

Substancje rakotwórcze – mogą powodować rozwój tkanki nowotworowej.

Tlenek węgla – powoduje niedotlenienie tkanek, uszkadza śródbłonek tętnic.

Statystyka dla Polski, jeśli chodzi o ilość osób palących – jest bardzo niekorzystna. Obecnie palenie rozpoczyna się znacznie wcześniej, częściej pali młodzież i kobiety. Trudno nie wspomnieć również o tak zwanym paleniu biernym.

PALACZE NIE SĄ JEDYNYMI OFIARAMI PALENIA TYTONIU. DYM PAPIEROSOWY WDYCHANY PRZEZ OSOBY NIEPALĄCE JEST RÓWNIEŻ GROŹNY DLA ZDROWIA,
A CZĘSTO NAWET ŚMIERTELNY.

WARTO WIEDZIEĆ, że dym papierosowy jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, których rodzice palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci m.in. infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Palenie papierosów przez rodzica czy rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo regularnego używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Zwłaszcza w ten dzień warto pomyśleć o zdrowiu swoim i bliskich.

                                                                                                                                                                                                              pedagog szkolny

                                                    M. Nurzyńska