„Bezpieczny senior”

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czując się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym,

21 stycznia 2020 r. naszą szkołę odwiedzili profilaktycy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Funkcjonariusze wykorzystali ten szczególny dzień,  by w ramach akcji ,,Bezpieczny Senior” przypomnieć seniorom zasady bezpieczeństwa  i uczulić na zagrożenia z jakimi mogą się zetknąć. Po programie artystycznym w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego funkcjonariusze: Barbara Jastrzębska i Daniel Soszyński spotkali się z przybyłymi gośćmi. W tak wyjątkowym dniu mundurowi oczywiście nie zapomnieli złożyć zgromadzonym serdecznych życzeń, a następnie   przypomnieli zebranym o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Policjanci chcąc lepiej zadbać o widoczność osób poruszających się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu rozdali obecnym seniorom odblaski. Lepsza widoczność to więcej czasu na prawidłową reakcję dla kierujących pojazdami. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. W dalszej części policjanci  przedstawili zebranym babciom i dziadkom mechanizm  oszustw  „ na wnuczka„ , „na policjanta”,  których ofiarami najczęściej są osoby starsze. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Mamy nadzieję, że dzięki większej wiedzy i świadomości, a szczególnie znajomości mechanizmów działania oszustów i naciągaczy seniorzy nie będą tak częstymi ofiarami w/w przestępstw.

Agnieszka Bartczak – Krzewicka