Święto Niepodległości

wpis w: Bez kategorii | 0

W  ostatnich latach wyraźna zdaje się być potrzeba szczególnego podejścia do wychowania patriotycznego. Święto Niepodległości daje ku temu okazję. Dziś patriotyczne wychowanie to nie tylko lekcje historii, śpiewanie hymnu, rozmowy na temat ojczyzny, patriotyzmu czy znaczenia tradycji narodowych. W różny sposób staramy się uczestniczyć w uroczystościach poświęconych temu świętu pamiętając o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Staramy się pielęgnować to święto, ucząc najmłodszych miłości do swojej Ojczyzny.

W naszej szkole odbyła się również akademia poświęcona temu świętu, którą myślą przewodnią były słowa wiersza Wisławy Szymborskiej ,, bez tej miłości można żyć, mieć serce puste jak orzeszek….’’. Młodzi wykonawcy- uczniowie klasy V w swoim programie artystycznym, przybliżyli wszystkim zebranym ważne wydarzenie historyczne- Święto Odzyskania Niepodległości, które przypadło na 11 listopada 1918r. W recytowanych wierszach i śpiewanych pieśniach o charakterze patriotycznym dzieci nie tylko odwoływały się do przeszłości, ale zwróciły też uwagę na teraźniejszość, na to, czym w dobie Internetu, dobrych samochodów jest dla współczesnej młodzieży patriotyzm. W dzisiejszych czasach, kiedy to najpiękniejszy kwiat polskiej młodzieży w celach zarobkowych emigruje za granicę nasuwa się pytanie czy istnieje jeszcze miłość do Ojczyzny?

Młodzi wykonawcy przekazali nam ważne przesłanie, –kiedy istnieje wolne państwo polskie, istnieje też polskość, a my jesteśmy Polakami, którzy żyją nie tylko przeszłością swojego kraju, ale myślą o jej przyszłości.

Inną formą wspólnego świętowania stały się też biegi uliczne organizowane w Wiśniewie, w których biorą udział również nasi uczniowie. Tymi sportowymi zmaganiami 11.11.16 r. rozpoczniemy świętowanie 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reprezentanci naszej szkoły wezmą też udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych pt.,, Śpiewam Ci  Polsko ’’, które odbędą się w Radomyśli.

Bożena Michalak